Ali Usta Oltu(Cağ) Kebabı

Bir gurme olarak daha önce oltu kebabı yememiş olmak büyük kayıp 🙂 Geçtiğimiz günlerde bir iş için Balçova tarafına yolum düştü, oradaki yakınlarımızın da tavsiyesiyle öğle yemeğinde Ali Usta Oltu Kebap Restoran’a gittik, iyi ki de öyle yapmışız. Balçova Termal Otelin ordan Kipa’ya ve İnciraltı tarafına doğru giden bir yol var, büyük bir dört yol ağzına çıkan, restoran o yoldan giderken hemen sağ tarafta kalıyor.

ali-usta-oltu-balcova

Öncelikle Oltu kebabı nedir?   Oltu Erzurum’un bir ilçesi, Oltu kebabı da bu ilçeden çıkmış bir kebap türü, daha çok Cağ kebabı olarak da biliniyor. Dönerin yatık halde kömürde pişirildiğini düşünün aşağıdaki resimdeki gibi. Daha sonra kesilen parçalar özel Oltu şişi‘ne takılıyor ve öyle servis ediliyor.

oltu-kebabi-cag

Restorana gittiğinizde sadece içecek ve salata isteyip istemediğinizi söylüyorsunuz, sonra tabağınıza şişler gelmeye başlıyor ufak ufak, yanında da sıcacık lavaş ekmeği, siz dur diyene kadar tabağınıza birer birer şişler gelmeye devam ediyor. Lavaşa etleri sarıp götürüyorsunuz.

oltu-cag-ali-usta

Daha önce hiç Oltu kebabı yememiştim ama internetteki yorumlara göre Ali Usta hakikaten bu işin uzmanı. Yediklerimizden çok memnun kaldık, fiyatları biraz yüksek ama bu sonuçta her zaman yiyebileceğiniz türden bir şey değil, o yüzden gidip denemenizi tavsiye ederim.  Getirebileceğim tek eleştiri, böyle yöresel restoranların ayranlarını hazır almamaları, bol köpüklü bir şekilde kendileri yapmaları olacak, onun dışında herşey on numaraydı, şiddetle tavsiye olunur.

7 Comments