Cumhur Kaptan Urla İskele

Uzun zamandır görüşemediğimiz İstanbullu dostlarımız geçtiğimiz hafta ziyaretimize geldi. Periyodik aralıklarla gerçekleştirdiğimiz rakı-balık organizasyonlarımıza bir yenisini daha ekledik biz de. Son zamanlarda bu organizasyonlar için her seferinde yeni bir yer seçiyoruz, hem yeni yerler denemiş oluyoruz hem de blog yazısı çıkıyor aradan 🙂 Bu seferki lezzet durağımız Urla İskele’de Cumhur Kaptan’ın Yeri oldu.

Mekanın yerini tarif edersek, Urla İskele’ye ağaçlıklı yoldan girdikten sonra sağ tarafa doğru yani İzmir’e doğru dönün, hemen 1km ileride göreceksiniz Cumhur Kaptan‘ı. Biz kışın gittik ama esasında güzel bir havada gidilmesi gereken bir mekan çünkü denize sıfır masaları var dışarıda. Salaş denebilecek bir dekorasyon var içeride, pek özenilmemiş ama gene de sıcak bir ortam var. Çok büyük olmamasının getirdiği bir avantajla servis son derece hızlı oluyor, ayrıca mekanı tenha gördüm çünkü biz cumartesi akşamı gitmemize rağmen dolu olan 7-8 masa vardı, bu da mutluluk verici çünkü kalabalık gürültülü yerlerde muhabbet etmek mümkün olmuyor.

cumhur-kaptan-urla-iskele

O taraflara gittiğinizde genelde restoran önündeki balıkçıya uğrayıp balığınızı satın alıyorsunuz, ücreti balıkçı alıyor, içeriye ayrıca pişirme ve rakı vs parası veriyorsunuz, fakat burada tek hesap ödedik, buranın da raconu böyleymiş. Tabi böyle olunca balıkçı ile pazarlık edemiyorsunuz, bu da hesap gelince sürpriz yaşayabileceğiniz anlamına geliyor. Yiyeceklere geldiğimizde kalamarı gayet güzeldi, zaten burada önemli olan kalamarın yerli olması ve temiz bir yağda pişirilmiş olması, bazı özen göstermeyen mekanlar balığı kızartmada kullandıkları yağda kızartıyorlar kalamarı, tadı rezil olabiliyor. Mezeleri de gerçekten kaliteliydi, balıkta da bir problem yaşamadık. Her ne kadar biz diyette olduğumuz için yemesek de kızarmış ekmeğin söylemeden gelmesi de tabii ki güzel. Fiyatlara gelirsek Güzelbahçe’den yaklaşık %30-40 fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten Urla İskele’deki restoranların genel politikası bu yönde, bir kademe daha pahalı tıpkı Sahilevleri gibi. Son olarak tavsiyem bu mevsimde  oraya gidecekseniz sıcaklığın İzmir’den minimum 5-10 derece aşağıda olduğunu ve üşüyeceğinizi de bilin derim.