Kıbrıs Gezisi(Acapulco Hotel – Ambiance Restoran – Sabor Restoran)

Birkaç hafta önce mesleki bir kongre için eşimle birlikte 3 günlüğüne Kıbrıstaydım. Bu yazımda size Kıbrıs izlenimlerimi aktaracağım. Öncelikle gidiş gelişten başlayalım. Uçuş için genellikle THY’ye güvenirim, İzmir-Kıbrıs uçuşlarına baktığımda direk uçuşun olmadığını Ankara veya İstanbul aktarmalı uçuşların olduğunu gördüm. Diğer firmalara da baktığımda Atlasjet dışında İzmir’den direk uçuşun olmadığını farkettim. THY’den biletlerimi AnadoluJet olarak kişi başı 175TL’ye aldım. Birkaç gün sonra ise dönüş biletlerimi değiştirmem icab etti, bu sefer dönüş biletlerini direk uçuş olan Atlasjet’e 125TL’ye aldım. Yani iki havayolunu da denemiş oldum bu yolculukta. Sonuç olarak Kıbrıs’a bir daha gidersem hem hizmet kalitesi olarak, hem fiyat avantajı olarak, hem de zaman kaybettirmemesi açısından mutlaka Atlasjet’i tercih edeceğimi söyleyebilirim, Kıbrıs uçuşlarında THY gözümden bir hayli düştü.

Uçakla Kıbrıs üstünde seyahat ederken en çok dikkatimi çeken oldukça çorak bir alan olduğuydu. Bomboş, şimdiye kadar hiç değerlendirilmemiş koskoca çorak bir arazi. Uçaktan iner inmez bir araç kiraladık ki size önerim direksiyonunuza güveniyorsanız mutlaka burada bir araç kullanma deneyimi yaşayın. Çünkü Kıbrısta trafik tersten akıyor, ayrıca araçların çoğunda direksiyon da ters tarafta. Bu nedenle kiralayacağınız aracın mutlaka otomatik vites olmasına dikkat edin. Biraz yabancılık çektikten sonra tıpkı aracı ilk defa öğreniyormuşcasına güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kıbrıs’da trafikte dolaşırken her tarafta lüks Mercedes-Bentley tipi araçların taksilerini göreceksiniz bol bol. Adada ÖTV olmamasının sonuçları bunlar hep. Benzin de Türkiye’den yaklaşık 1,3TL daha ucuz. Ayrıca aşağıdaki fotoda görebileceğiniz gibi Rakı fiyatları da bu ucuzluktan fazlasıyla nasibini almış durumda. Eğer Kıbrısa gidiyorsanız tavsiyem Duty Free’den hiçbir şey almayın çünkü Kıbrıs’daki süpermarketler Duty Free’nin de neredeyse yarı fiyatında.

kibris-raki-icki-fiyati

Kongre boyunca konaklayacağımız Acapulco Hotel Girne’ye 10km uzaklıkta çok güzel kum bir koya sahip olan beş yıldızlı bir otel. Otelde herşey dahil konseptiyle kaldık ve gayet memnun kaldık diyebilirim. Aklımıza takılan birkaç noktayı söylemeden geçemeyeceğiz elbette. O güzelim koyu arada bir naylon poşetlerden arıtacak biçimde temizletseler hiç fena olmaz örneğin. Ayrıca oteldeki bir takım garip kuralları hiç anlayamadık, kahvaltıda sebilden su alabiliyorsunuz fakat masanıza şişe su istediğinizde o ücretli. Su konusunda oldukça takıntılı biriyimdir, Kıbrıstaki suların tadını da hiç beğenmediğimi söyleyebilirim. Ayrıca otelde ücretsiz bağlantı kurulabilecek bir Wi-Fi noktası bulunmaması da üzüntü vericiydi. Günümüzde artık 5 yıldızlı oteller interneti saati 5TL’den satmaya çalışmamalı diye düşünüyorum. Otelin yemekleri de pek damak tadımıza uygun değildi tabi ama sanırım bu otelden değil Kıbrısın doğasından kaynaklanan birşey. Casino ortamına girelim dedik fakat sigara dumanı boğucu olduğu için çok duramadık. Son olarak otelde bir akşam dostlarımızla rakı içelim dedik fakat o da maalesef içimizde kaldı, ilk gelen rakılar süperdi ama ikinci dublede gelen rakının markası farklı olsa gerek bir yudum içtikten sonra içesimiz pek gelmedi. Bu tür ufak tefek aksilikler giderilirse otelin hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti daha da yukarıya çıkacaktır.

acapulco-hotel-kibris

Elbette Kıbrısa gelmişken otele tıkılıp kalmadık, hazır altımızda araç da varken Girne ve Lefkoşa sokaklarında gezdik bol bol. Kumarhanesiyle ünlü Rocks Otel’i gördük örneğin Girne sahilinde.

rocks-hotel-girne

Girne gerçekten güzel bir sahile sahip fakat teknelerin denetlenmemesi sonucu inanılmaz yoğunlukta bir kokuya maruz kaldık o sahilde, o bakımdan kötüydü. Kıbrıs kahvesini denedik, gerçekten güzel bir tat, tavsiye ederim denemenizi. Girne Kıbrısın kuzey tarafında kalıyor, deniz kenarında iseniz ve havada çok sis yoksa Türkiye kıyılarını ufukta görebilmeniz mümkün oluyor. Girne içleri çok kalabalık değildi çünkü henüz sezon başlamamış, Haziran-Temmuz aylarında ise adım atacak yer olmuyormuş Girne sahilinde. Bu arada Kıbrısta denize girmek için en uygun zamanda gitmişiz, Nisan ve Mayısta nispeten daha serin olan hava yaz aylarında çıldırtıcı derecede ısınıyormuş, Denizin de Antalya’dan sıcak olduğunu düşünürseniz o aylarda pek denize girilesi bir yer olmadığını söyleyebiliriz.

Girne’yi gezdiğimiz gece Kıbrıslı arkadaşlarımızın da bizi yönlendirmesiyle Ambiance Restorana oturduk. Gerçekten güzel bir mekan. Buranın meşhur karışık ızgara sını denedik. Çok enterasan et ve meze çeşitlerine maruz kaldık diyebilirim. Beğendiğimizde oldu beğenmediğimizde ama burada mutlaka karışık ızgara yı deneyin diyebilirim, mümkün olduğunca da aç gidin çünkü porsiyonlar oldukça doyurucu 🙂

ambience-restoran-kibris

İkinci gün Lefkoşa içlerine dalalım dedik, Lefkoşa sınıra çok yakın, Kıbrısın karasal tarafında kalan bir yer. Bu nedenle havaların çok ısındığı zamanlarda Kıbrıslıların serinlemek için kaçtığı bir yer diyebiliriz. Dünyada iki ülkenin sınırında yer alıp ortadan ikiye bölünmüş tek başkent burası. Akşam yemek için gittiğimiz yer, Sabor Restoran tam sınır bölgesine yakın bir yerde. Ara sokaklarda bu restoranı arabayla ararken kendimi Kemeraltı’nın arka sokaklarında hissettim. Hatta bir ara farkında olmadan sınırı geçeceğimizi falan zannettik arkadaşlarla. Sabor İtalyan-Portekiz karışımı menüsüyle gerçekten güzel bir restoran. Değişik bir konumu var. Burada yediğim şaraplı biftek gerçekten çok güzeldi….

sabor-restoran-kibris

Son gün dönerken Kıbrısın tek ve ünlü süpermarket zinciri Lemar’a girip birkaç hediyelik aldık. Kıbrısta macun diye bir olay var, bizdeki reçel gibi, ceviz ve turunç macunu aldık, tabii bir de hellim peyniri. Gitmişken bunlardan da bol bol edinmenizi tavsiye ederim. 3 günlük sınırlı gezide bu kadar gezebildik tabi ama aslında Kıbrısta gezilecek görülecek daha bir çok yer var, Magusa, Güzelyurt gibi bölgelere gidemedik, ayrıca bize yerliler tarafından çok övülen Bellapais Manastırına da gitme fırsatı bulamadık. Bu bölgeleri artık bir dahaki gidişte yaparız diyip yazımızı kapatıyoruz, Kıbrısa gidecek herkese şimdiden iyi eğlenceler..