Şirince Gezisi ve Nişanyan Evleri

İzmir’e çok yakın bir yer olan Şirince’ye bugüne kadar hiç gitmemiştim, son zamanlarda medyada çıkan kıyamet haberlerinin de gazıyla bu haftasonu Şirince macerası yapmaya karar verdik, iyi ki de öyle yapmışız. Öncelikle bilmeyenler için Şirince’ye bir yol tarifi yapalım; İzmir’den Aydın otobanına giriyorsunuz ve Torbalı-Ödemiş çıkışından hemen sonra gelen Selçuk çıkışından otobandan ayrılıyorsunuz, Selçuk tabelalarını takip edip ilçeye giriş yaptıktan az sonra sol tarafı takip ederseniz sola doğru Şirince tabelasını görebilirsiniz, o dönüş noktasından sonra yaklaşık 10 dakikalık bir yol çıkıyorsunuz dağ-tepe ve meşhur Şirince köyüne varıyorsunuz, 21 Aralık günü gelecek olan kıyamet gününden kurtulmak işte bu kadar kolay 🙂 Toplamda İzmir’den yaklaşık 1 saat diyebiliriz uzaklığa.

sirince-kiyamet-21-aralik

Şirince’ye giriş yapar yapmaz sağ tarafta otopark olarak da kullanılan geniş bir alan göreceksiniz, eğer öncelikle Şirince’yi gezecekseniz buraya arabanızı koymanızı tavsiye ederim çünkü içeriye arabayla giriş yasak. Bu bahsettiğim otopark alanı aynı zamanda Şirince’nin en tepesine, yani Nişanyan evlerine kadar çıkan bir yol, yani yukarıya çıkacaksınız bu otoparkın içinden geçip yola devam edeceksiniz. Nişanyan Evleri’nden söz açılmışken devam edelim, burasını butik otel tarzında işletilen bir yer olarak düşünebilirsiniz, yalnız tek bir otel binaları yok, birkaç tane farklı restore edilmiş Şirince evinden oluşan bir komüniteleri var 🙂 Evler ilçeye yaklaşık 15 sene önce yerleşmiş olan yazar Sevan Nişanyan tarafından restore edilmiş, bir kısmı ise sıfırdan esasına uygun olarak yapılmış. Hepsi genelde köyün tepesinde olduğu için şöyle bir manzaraları var.

O

Şirince’ye geldiyseniz mutlaka şarap tadımı yapmadan dönmeyin derim. Önerim ise köyün içine doğru yürürken hemen sol tarafta kalan Kaplankaya şarapları. Bu şarapların ününü daha önce bir arkadaşımdan duymuştum, ayrıca Kaplankaya hakkındaki yorumları ekşi’den de okuyabilirsiniz. Kaplankaya şarap evinden içeri girdiğinizde yanan bir soba çevresinde oturma yerleri ve bir de aşağıdaki manzarayı bulacaksınız. Böğürtlen şarabını şiddetle öneriyorum, şeftali ve öküzgözü de hiç fena değil, lütfen soğuk içiniz 🙂

O

Akşam yemeği için biraz da etraftan gelen tavsiyelerle Ocakbaşı Restoranı denedik, köyün içinde yürüyüş yolunun sonlarına doğru sorarak bulabilirsiniz. Karışık ızgarası, özellikle köftesi ve tavuk şişi gerçekten çok lezzetliydi, ayranı da özel köy bakracında getirmeleri ayrı bir tat kattı tabi. Fiyatlara uygun diyebiliriz, karışık ızgara 17TL, diğer ana yemekler de 12-15TL civarı. Buradaki restoranların hemen hepsi alkollü, etin yanında güzel bir Şirince şarabı da açtırabilirsiniz. Restoranı araştırdığımda Tripadvisor’daki güzel yorumlarla karşılaştım, yazılanlara göre kahvaltısı da destansıymış, bir dahaki gelişte denemek gerekli. Yemekten sonra şarapevlerinde takılabilirsiniz, gençler genelde geç saatlere kadar buralarda muhabbet çevirip şarkılar söylüyor, sanırım kıyametten olsa gerek insan ve neşe katsayısı bir hayli yüksekti Şirincede 🙂

Nişanyan evlerine dönersek tekrar. İnternet sitesinden de görebileceğiniz gibi Köşk, Kuleli Konak, İlyastepe ve Evler olmak üzere 4 farklı kalacak yerleri var. Biz malum serin aylarda olduğumuz için işletmenin yöneticisi Nurhan hanımın da önerisiyle daha rahat ısınabilen Kuleli Konak’da kalmayı uygun gördük, Kuleli konak deniyor çünkü 2010 yılında konağın hemen yanı başında Şirinceye yukarıdan bakan bir kule yapılmış.

hodri-meydan-kulesi

Kuleye giriş ücretsiz, tepesine çıktığınızda ise gerçekten süper bir manzara göreceksiniz, tepeye birer masa ve oturma grubu koyulmuş insanlar çay keyfi yapsın diye, mükemmel bir fikir gerçekten.  Kulenin tepesinden bir foto daha aldım gidecekler için.

O

Kulenin hemen yanında 5 odası olan bir konak var, bizim kaldığımız yer de bu odalardan biri. Odaların ve binaların içi birer köy evi gibi dekore edilmiş, bir çok antika eşya bulabilirsiniz çevrenizde. Odalara ait şömineler var, hemen kapınızın önünde de odunlar, kısacası şarap eşliğinde romantik şömine keyfi yapmak istediğinizde burası biçilmiş kaftan.

O

Ayrıca burada kalırsanız sabahları Şirince manzarasına karşı mükemmel bir kahvaltı yapabiliyorsunuz, mutfaktan habire güzel kurabiyeler kekler çıkıyor, masaya gelen ürünler köy kaynaklı olduğu için çok leziz.  Tabi eleştiri yapmadan olmaz, kahvaltının tek eksisi çayları poşetten demlemeleri, böyle yerler mutlaka toz çay kullanmalı. Sonuç olarak Şirince’den de Nişanyan evlerinden de çok memnun kaldık, herkese tavsiye ediyoruz.