Uludağ Whitefest Gençlik Festivali

İki Senedir Uludağ’da Whitefest gençlik festivaline ailecek katılıyoruz. Geçen sene yazma fırsatım olmadı ama bu sene de memnun kaldıktan sonra detaylı bir şekilde yazmak istedim ki Uludağ tatili düşünenlere bir ön hazırlık olsun.

Öncelikle Whitefest nedir ne değildir bunlardan bahsederek başlayacağım. Whitefest ve Winterfest, her sene belli tarihlerde ve dönemlerde düzenlenen, gençliğe hitap eden değişik sponsorların destek verdiği, Uludağ’da düzenlenen, ağırlıklı kayak aktiviteleri ve gençlerin ilgi gösterdiği sanatçıların konserler verdiği gençlik festivalleridir. Her iki festivali de yılın Kasım-Aralık aylarında takip edip hoşunuza gidenden tur satın alması yapabilirsiniz. Bu festivaller kapsamında otel fiyatları elbette biraz daha indirimli oluyor ancak birazdan değineceğim gibi sadece otel fiyatı olarak düşünmeyin kayak aktivitesinin de maliyeti yüksek diyebilirim.

Uludağ’da festivallerin anlaşmalı olduğu 10-12 otel var, biz geçtiğimiz sene Monte Baia’da bu sene de Ağaoğlu’nda kalma fırsatı bulduk, ayrıca her iki senede de etkinliklerin olduğu BOF hotele girdik çıktık, bu nedenle otelleri karşılaştırma imkanım da oldu. Festivalin Ocak ve Şubat ayında belirlenmiş 3 dönemi var ve her dönemin fiyatları ayrı ayrı, bu yılki dönemler örneğin şöyle belirlenmiş, 15-19 Ocak, 22-26 Ocak ve 5-9 Şubat. Otel fiyatları festival kapsamında indirimli demiştik, dönemine göre değişmekle birlikte 2 kişilik odada kişibaşı 4 gecelik fiyat 840TL ila 1740TL arası değişti bu yıl. İzmir, İstanbul ve Ankara’dan otobüslerle ulaşım hizmeti de tur şirketi tarafından sunuluyor, bu sene giderken kişibaşı 120TL gidiş geliş ücreti ödedik örneğin, ulaşımda hiçbir problem yaşamadık. Hatta Uludağa çıkarken ve inerken çok yoğun bir sis vardı 3-5 metre öteyi göremiyorduk ama yavaş yavaş sağ salim çıktık indik. Otellerin Uludağ’daki yerleşimini aşağıdaki krokide bulabilirsiniz.

uludag-yerlesim-krokisi

Baştan söylemekte fayda var, Uludağ eğer kayak yapmayacaksanız 4 gün sizi sıkar. Festival ile değil de 1-2 günlük Bursa turları kapsamında gelmenizi tavsiye ederim. Kayak yapmayı da istediğinizi varsayarak anlatacağım. Öncelikle hiçbir malzemeniz olması gerekmiyor, hepsi oradaki kayak merkezlerinden kiralanabiliyor, ancak ben gene de gitmeden şunları satın almanızı öneriyorum; Bir kayak montu ve kayak pantalonu, kar eldiveni, kayak gözlüğü(bulamazsanız güneş gözlüğünüzü alın yanınıza) ve kulakları sıkı sıkı saran hava geçirmeyen bir bere.  Bunları spor mağazalarından rahatlıkla bulabilirsiniz, tavsiyem mart nisan gibi alırsanız indirimli olacaktır. Bunları kiralamak elbette mümkün kayak yaparken, ancak akşam açık hava konserlerinde de kullanabileceğiniz için ben almanızı öneriyorum, özellikle montu sadece kayak yaparken değil soğuk havalarda İzmir’de de bol bol kullandığım oldu. Kayak merkezinde size kayak botu ve kayak kiralayacaklar, bunları eğer 3 günlük alırsanız biraz daha indirimli olabiliyor. Ağaoğlu’ndaki kayak merkezinde kiralama fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz.

kayak-kiralama-malzemesi

Malzemelerinizi aldınız, otele yerleştiniz. Hemen otelinize en yakın kayak okulunun yerini öğrenin, bir çok otelin kayak merkezi kendi içinde olabiliyor, bizim kaldığımız otellerde öyleydi. İlk defa kayak yapacağınız için öncelikle bir hoca ayarlamanız ve ders için rezervasyon yapmanız lazım, 3 günlük rezervasyon yaptığınızda indirim yapabiliyorlar. Kayak okuluna göre fiyatlar değişiyor, bizim oteldeki kayak dersi fiyat tablosunu aşağıda bulabilirsiniz. Biz genelde dersimizi sabah kahvaltıdan hemen sonra 11 e alıyoruz, böylece hocayla biraz öğrendikten sonra dersten sonra akşama kadar kendi başımıza pratik yapıyoruz.

kayak-ders-ucreti

Biraz kaymayı öğrendikten ve kendinize güven geldikten sonra doğal olarak hemen teleski kullanıp pistin üstüne çıkmayı isteyeceksiniz, zaten hocanız 2. dersten itibaren size çıkmayı gösterecektir. Tabi teleski için de kaçınılmaz olarak bir ücret var, skipass deniyor bu ücrete. Eğer 2-3 günlük alınırsa daha uygun fiyatlı, ama siz yeni başlayacağınız için hocanız ne zaman ve ne kadarlık önerirse o kadar almanızda fayda olabilir. Aşağıda bu seneki skipass fiyatlarını bulabilirsiniz. Yeni başlayanlar genelde 4 saatlik paketi tercih ediyor. Ücret karşılığında aldığınız Skipass kartınızı kayarken kaybetmemeniz önemli, teleskiye her bindiğinizde turnikelerde onu kullanıyorsunuz. Skipass kartın avantajı yakınlardaki her otelin telesiyej ve teleski cihazlarında kullanabiliyor olmanız. Bir süre sonra farklı tepeleri denemek isteyeceksiniz, kaymayı ilerlettikçe hep aynı yerden inip çıkmak sizi kesmeyecek çünkü.

skipass-fiyatlari

Aşağıdaki videoyu Ağaoğlu’ndaki teleski ile yukarı çıkıp çektim. Uludağ’da nasıl bir ortam olduğunu görebilirsiniz, yeniden izlerken bile orada olmak geçiyor insanın içinden. Tertemiz bir hava, harika müzikler ve insanlar kayak yaparak eğleniyor. Kayak olayı kısaca böyle, umarım detaylı aktarabilmişimdir, öğrenmek istediklerinizi yazının altına yorum yazarak sorabilirsiniz. Bu arada sadece kayaktan bahsettim ama gençler genellikle snowboard yapıyor, onun da dersini alabilirsiniz. Yalnız kayak yapan 1 defa düşüyorsa snowboard yapan 5 defa düşüyor hatırlatırım. Kayak ve snowboard oldukça yorucu sporlar, kendinize fazla yüklenmemenizi öneririm, özellikle diz sakatlığı olanların dikkatli yapmasında fayda var. Oraya gitmeden biraz idman yapıp bacakları-dizleri çalıştırırsanız ve kayaktan önce ısınırsanız problem yaşamazsınız.

Festival kapsamında öğlen 13’den başlayarak sabaha kadar parti ve konser aktiviteleri var. Parti ve konserlerin bulunduğu otellere ve mekanlara her daim ücretsiz dolmuş seferleri oluyor. Otelinizin önünden yaklaşık 15 dakikada bir dolmuş yakalamanız mümkün. Partilerdeki ortam ve dj’lerin çaldıkları müzikler oldukça kaliteli, ortamı görmeniz açısından bir video koymak istedim.

Her festival döneminde farklı farklı sanatçılar da sahne alıyor. Bizim gittiğimiz dönemde Hakan Altun, Gülşen gibi isimler vardı, geçtiğimiz yıl Hande Yener’i izlemiştik. Tüm konserleri kapsayan promosyon biletler satıyor tur şirketleri fakat bunları almanızı çok tavsiye etmem. Promosyon biletin olduğu yerden çok konser izleyebilmeniz mümkün değil. Seveceğiniz bir sanatçının konserini seçip kendinize uyan bir çift ile ortak masa ayarlamanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca gece konserlerinde biraz dumanaltı olacağınızı ve konserlerin belirtilen saatlerden 1 saat sonra başlayacağını da hesaba katın mutlaka. Gece 1’den sonra gerçekleşen bu sanatçı konserlerinin hepsi BOF hotel de gerçekleşiyor. BOF hotel’de aynı zamanda tüm sponsorlar çeşitli aktiviteler düzenliyor, karaoke ve bir çok değişik yarışmalar düzenleniyor. Gün içinde canınız sıkılırsa bunlara da katılmanız mümkün, aşağıda aktivitelerden bir tanesinin videosunu ve bizim katıldığımız dönemdeki eğlence programını görebilirsiniz.

uludag-program

Biraz otellerden bahsetmek gerekirse, hem Ağaoğlu hem Monte Baia yemekler konusunda benden tam not aldı. Beklentimi tam olarak karşıladı diyebilirim. Oteller zaten herşey dahil konseptinde, hemen hemen günün her saatinde bir yerlerde yiyecek içecek bulabiliyorsunuz. Otel çalışanları iyi eğitimli ve oldukça kibar. İki oteli karşılaştırdığımda Ağaoğlu’nun kayak tesisleri çok daha başarılı, ama Monte Baia’nın da lobi ortamı canlı müzik olması vs biraz daha iyi, ayrıca Ağaoğlu’nda olmayan bir şey olarak Monte Baia’da bir sinema vardı ve her gece güzel filmler oynatılıyordu. İkisinde de kalabilirsiniz rahatlıkla, memnun kalacağınızdan eminim. Eğer çocuk yoksa ve hareketli bir ortam arıyorsanız etkinlik oteli BOF’u da şiddetle öneriyorum. Otellere çok yakın bir Migros var, özel ihtiyaçlarınız olursa oradan rahatlıkla karşılayabiliyorsunuz. Yalnız Uludağ’da okuyacak bir şey bulmak problem, o nedenle derginizi kitabınızı mutlaka yanınıza alarak gidin. Wi-fi imkanı iki otelde de gayet kaliteliydi, lobide uzun saatler bilgisayar başında çalışmak mümkün. İki otelde de çocuk alanları ve çocuk bakıcıları var, eğer çocuğunuz varsa rahatlıkla getirin derim, yaşı 5 den büyükse kayak dersi de aldırabilirsiniz. Odalar temiz ve rahat. Otellerde ayrıca yorucu kayak sporundan sonra kapalı havuz ve spa keyfi de yapabilirsiniz, yanınızda mayo ve terliği getirmeyi unutmayın, havlular otelden oluyor genelde. Özetle bol eğlenceli Uludağ gezisini okuyan herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir