Yek Alaçatı

Uzun zamandır yazılarıma ara vermiştim. Bomba gibi bir Çeşme yazısıyla geri dönüyorum. Çeşme merkezde ve Alaçatı’da bildiğiniz gibi restoran ve eğlence mekanlarından bol bir şey yok, ancak özel geceler için daha sessiz sakin ve menüsüyle baştan çıkaracak bir mekan arıyorduk uzun zamandır. Yek Alaçatı’yı işte tam bu noktada evlilik yıldönümü vesilesiyle keşfettik. Yek’in menüsü gibi yeri de çok özel. Alaçatı’da bir tepede yer alan restoranda oturduğunuzda tüm o taş evleri ve Alaçatı’daki gece hareketliliğini tepeden görüyorsunuz, bu yüzden tavsiyem yer ayırtırken manzaralı bir masa talep etmeniz yönünde. Mekanda rezervasyonunuz yoksa yer bulabilmeniz çok zor, o yüzden mutlaka yer ayırtın, özel bir gününüz varsa bunu belirtin.

Restoranda alacarte menü yok, 3 değişik fix menüden birini seçmek zorundasınız, ücreti kişi başı 200TL. Menülerin isimleri karadan, sokaktan ve denizden. Bizim tercih ettiğimiz karadan menüsü et ağırlıklı, ana yemekte kuru dinlendirilmiş bonfile ızgara, ara sıcak olarak da ciğer şiş geliyor, mezeler oldukça ilginç örneğin beyaz çikolatalı patlıcan mezesi başka bir yerde bulamayacağınız bir tat. Aynı şekilde sıcak meze olarak da meyveli humus da oldukça tatmin ediciydi.

Garsonların servis yaptıktan sonra yemeğin içeriğini anlatmaları ise oldukça güzel bir detay. Yemek arkasından gelen baklava ise hayatımızda gördüğümüz en ilginç en güzel ve en hafif baklavaydı, baklavada hiç şurup olmadığını düşünün, kızarmış çıtır çıtır yiyorsunuz yanında da antep fıstık ezmesi ve dondurma ile müthiş bir servis! Tatlıyla arası hiç olmayan beni bile cezbetti. Mekanın diğer fix menülerinde denizden menüsü adı üstünde balık, kalamar, karides üzerine değişik lezzetler, sokaktan menüsünde ise full sakatat diyebilirim kokoreç, uykuluk söğüş vb. Genelde ayrı ayrı söylenemiyor yani 2 kişi gittiğinizde biri denizden biri karadan şeklinde yapamıyorlar, iki kişi de aynısından söylemek zorunda aklınızda olsun. Anlatacaklarım bu kadar, eğer tekrar gitme fırsatım olursa yazıyı detaylandıracağım.